Etické zásady publikovania
Etické zásady vedeckého recenzovaného časopisu Štúdie zo špeciálnej pedagigiky/Studies in Special Education vychádzajú z materiálu Best Practice Guidelines for Journal Editors vytvorenom Výborom pre publikačnú etiku (Commitee on Publication Ethics – COPE).
Proces publikovania a recenzovania
- Všetky zaslané rukopisy vedeckých a odborných štúdií prechádzajú recenzným konaním dvomi recenzentmi, ktorí pôsobia v danej alebo príbuznej oblasti a ktorí sú členmi redakčnej rady časopisu. Recenzný proces je anonymný, tzn. recenzenti nepoznajú mená autorov a autori nemajú prístup k informácii o tom, kto je recenzentom ich rukopisu. Recenzenti posúdia charakter štúdie (vedecká alebo odborná), hodnotia aktuálnosť, prínos spracovanej problematiky, príp. jej nedostatky a návrhy na dopracovanie. Recenzenti sa v posudku jednoznačne vyjadria, či odporúčajú príspevok na publikovanie (príp. po jeho prepracovaní) alebo ho neodporúčajú publikovať.
- V prípade nejednotnosti či diametrálnej odlišnosti pri posudzovaní príspevku rukopis prejde ďalším recenzným procesom kvôli zabezpečeniu objektívnosti hodnotenia.
- Kompletný rukopis časopisu časopisu Štúdie zo špeciálnej pedagigiky/Studies in Special Education s recenznými posudkami je predložený Redakčnej rade Vydavateľstva Prešovskej univerzity v Prešove na schválenie jeho publikovania.
- Šéfredaktor, členovia redakčnej rady a ani recenzenti nemôžu zverejniť akékoľvek informácie o predložených alebo recenzovaných materiáloch nezávislým osobám.
- Zaslané rukopisy nemôžu byť už publikované alebo prechádzať recenzným konaním v rámci iného časopisu. V prípade akýchkoľvek pochybností recenzenti môžu požiadať autora (autorov) príspevku o dodatočnú dokumentáciu alebo rukopis zamietnuť.
- Nepublikované materiály nebudú použité bez písomného súhlasu autora (autorov).
- V prípade uverejňovanie fotografií musí autor príspevku priložiť súhlas na jej uverejnenie od autora fotografie prípadne od osôb, ktoré zobrazuje.
Povinnosti šéfredaktora
- Šéfredaktor je zodpovedný za neustále rozvíjanie a skvalitňovanie vedeckej a odbornej úrovne príspevkov do časopisu, ako aj za ochranu slobody prejavu.
- Šéfredaktor je zodpovedný za prijímanie/zamietnutie príspevkov na základe objektívnych akademických kritérií (ako napr. originalita, význam, ujasnenosť atď.).
- Šéfredaktor monitoruje a zabezpečuje publikačnú etiku a komunikuje s kompetentnými osobami v prípade akýchkoľvek chýb či nedostatkov pri publikovaní príspevkov.
- Šéfredaktor zabezpečuje jazykovú korektúru príspevkov v slovenskom, českom a anglickom jazyku.
- Šéfredaktor hodnotí rukopisy na základe ich obsahu, bez ohľadu na rasu, pohlavie, sexuálnu orientáciu, vierovyznanie, štátnu alebo politickú príslušnosť prispievateľa (prispievateľov).
Povinnosti autorov
- Autor(i) sú povinní zverejňovať vo svojich štúdiách len originálne a autentické údaje.
- Autor(i) sú povinní na požiadanie potvrdiť/preukázať, že predložený rukopis je pôvodný a nebol publikovaný v inom časopise alebo v inom jazyku.
- V prípade, keď autor(i) vo svojom rukopise použijú výsledky vedeckej práce alebo myšlienky iných autorov, sú povinní pôvodné zdroje dôsledne uvádzať či citovať.
- Predkladané príspevky musia byť doplnené relevantným zoznamom bibliografických údajov podľa v časopise zverejnených pokynov pre prispievateľov.
- Akákoľvek forma plagiátorstva alebo použitie nepravých údajov je neprijateľná.
- V závere rukopisu štúdie je možné uvádzať poďakovanie alebo vymedziť aktuálnosť štúdie v rámci riešenia vedeckovýskumných projektov.
Povinnosti recenzentov
- Všetky recenzné posudky musia byť objektívne.
- Recenzenti nie sú v konflikte záujmu s recenzovanými príspevkami.
- Recenzenti zaobchádzajú s recenzovanými rukopismi dôverne.
doc. PeadDr. Bibiána Hlebová, PhD.
šéfredaktorka